cywiński okulistyka logo
wyślij: rejestracja@solcho.pl
zadzwoń: 516 896 929

DOBÓR OKULARÓW


 

Dobór pomocy poprawiających ostrość widzenia, a więc okularów oraz soczewek kontaktowych jest domeną osób specjalnie szkolonych w tym temacie tj. optometrystów.

Dobór okularów odbywa się przy użyciu foroptera, urządzenia, które pozwala na dobór odpowiedniej mocy szkieł okularowych przy użyciu szeregu testów, które informują nas czy korekcja obuoczna jest właściwa, tzn. czy nie jest zbyt słaba lub też zbyt mocna.
Ważne: Decydując się na zakup gotowej pary okularów w aptece czy też na targu Narażasz się na możliwość wystąpienia szeregu dolegliwości, takich jak nawrotowe bóle głowy czy też podwójne widzenie. Nawet jeżeli Zakupisz okulary o dobrej mocy, praktycznie nie istnieje szansa na to aby rozstaw źrenic w "gotowych" okularach pasował do Twojego układu oczu. 

Soczewki Kontaktowe. W naszym ośrodku rekomendujemy miękkie soczewki kontaktowe najwyższej jakości, linii Ultraflex, produkowane przez jedną z najbardziej innowacyjnych firm tj. CooperVision. Jesteśmy wyłącznym dystrybutorem produktów Ultraflex w Żorach oraz okolicy. Ultraflex to miękkie soczewki kontaktowe wykonane w najbardziej zaawansowanej technologii materiałowej, pozwalające na korekcję wad sferycznych (krótkowzroczność i nadwzroczność) w bardzo dużym zakresie mocy, od +20 dioptrii do -20 dioptrii sferycznych.
Soczewki mogą być noszone w trybie 1-dniowym, z zachowaniem komfortu noszenia do 12 godzin oraz w systemie 2 i 4-tygodniowym (2 różne soczewki). Innowacyjność soczewek firmy Cooper Vision wynika z jakości zastosowanego materiału, który łącząc w sobie cechy bardzo dobrej przepuszczalności dla tlenu, znakomitego uwodnienia, ale także małej sztywności daje w efekcie dobry produkt za przystępną cenę.


Cooper Vision

Cooper Vision jest jedynym producentem miękkich soczewek kontaktowych, korygujących bardziej skomplikowane wady, w tym:
• astygmatyzm, nawet do 5, 75 dioptrii! (jedyna firma na świecie)
• wczesne oznaki presbyopii ( problemy z widzeniem do bliży), które pojawiają się już u osób ok 40-50 roku życia
• soczewki korygujące wadę zarówno do dali jak i do bliży oraz na odległości pośrednie tzw. soczewki wieloogniskowe, będące odpowiednikiem okularów progresywnych


Zapamiętaj

Decydując się na korekcję wady wzroku przy użyciu soczewek kontaktowych, aby móc w pełni korzystać z tej formy korekcji przez długi okres życia, powinny być spełnione podstawowe kryteria zarówno doboru jak i trybu noszenia soczewek. Aby otrzymać produkt jak najlepszy dla Twojego oka, przed decyzją co do zakupu soczewek kontaktowych, każda potencjalny klient wymaga:
• ustalenia wielkości wady wzroku
• oceny stanu powierzchni oka
• oceny ciśnienia oka
• oceny położenia soczewki na powierzchni oka

Powyższe informacje powinny być uzyskane przez osobę dobierającą soczewki kontaktowe.

Osoba, która zajmuje się doborem soczewek kontaktowych powinna nauczyć klienta zarówno zakładania jak i zdejmowania soczewek. Z uwagi na zmiany chorobowe, które mogą pojawić się w związku z przewlekłym noszeniem soczewek, wskazana jest okresowa kontrola oczu.

Zakup i noszenie soczewek kontaktowych bez oceny stanu oka, po ich bezpośredniej aplikacji, wobec braku okresowych kontroli w trakcie noszenia może doprowadzić do wystąpienia poważnych uszkodzeń powierzchni oka!

 

Dobór pomocy dla słabowidzących oraz okularów z filtrami

W przypadku znacznego uszkodzenia miejsca w oku, które odpowiada za widzenie, standardowy dobór korekcji okularowej do chodzenia i/lub do czytania nie jest możliwy. W takim przypadku można spróbować dobrać pomoce- lupy, system lornetkowy, itp, które poprzez powiększenie obrazu pozwalają poprawić widzenie do dali i/lub do bliży. W przypadku zwyrodnień siatkówki centralnych, zarówno wrodzonych jak i nabytych zastosowanie korekcji z określonym filtrem pozwala na poprawę jakości widzenia.

W przypadku zakupu tego typu pomocy, pacjent-klient może skorzystać z dopłaty w ramch umowy z NFZ